středa 11. listopadu 2015

Jste spokojeni se svým životem

Tak co, jak jste spokojeni se svým životem. Dobrý? Spokojenost? Nebo to stojí tak říkajíc za prd? Asi člověk není nikdy spokojen se vším. To by bylo docela divný a hlavně by nebylo co zlepšovat. Být spokojený částečně, je dejme tomu takový standard. Zato být opravdu nespokojený, to už stojí za zamyšlení. Do ničeho takového se ale pouštět nebudu, já jsem se svým životem spokojená - částečně. Dobře vím, co by se dalo lepšovat. Dobře nevím, jak přesně.

Asi každý na svůj život nahlížíme z různých stran. Někdy se nám zdá fajn, jindy to nestojí za nic. Někomu se možná v životě dějí velké věci a nepřijde mu na nich nic divného, je na ně zvyklý. Někomu se ale nedějí velké věci nikdy, někomu zřídka. Život ale nějak ve výsledku neni o těch velkých věcech. Nebudu tady dnes polemizovat a přihřívat si vlastní polívčičku. Nějak dnes na to nemám tu správnou náladu a vás tak jednoduše osvobodím. Doporučím vám ale knihu, která aspoň trochu zamíchá s tím, jak se na ten svůj život díváte teď. Možná poodkryju trochu více, než je běžné u recenzí, takže kdo jste rádi překvapeni, jděte si raději přečíst nějaký můj starší příspěvek.

Kniha je od Jonase Karlssona. Už jsem zde psala o jeho novele Místnost. Ne, nemám úchylku jen na tohoto autora, čtu mezi tím i něco jiného, ale u Jonase mě fascinuje ta absurdnost, se kterou dokáže příběh rozvíjet. Jestli Místnost byla tajemná, tak Faktura (o té tu teď bude řeč) je záhadná. Děj je prostý - člověk, pracující na půl úvazku ve videopůjčovně. Bydlí v jednopokojovém bytě, kde se kouká na filmy, jí pizzu a pouští gramofonové desky. Jeho největším vzrůšem je dojít si do stánku se zmrzlinou pro své dvě oblíbené příchutě. Kromě Rogera, nemá žádného výraznějšího kamaráda. Jeho prostý život plyne až do doby, kdy mu přijde faktura na 5 700 000 švédských korun. To je částka přímo astronomická, i kdyby se jednalo jen o koruny české. V tu chvíli by člověk předpokládal, že se k tomu hlavní hrdina postaví čelem, ztropí někde skandál, bude křičet a řvát. Náš hrdina ale v klidu zavolá na infolinku. Stráví u ní noc, aby se dozvěděl, o co jde. A začne si povídat s Maud, se ženou na konci telefonu. Probírá svůj nezajímavý život, líčí všechna svá utrpení a neštěstí a jak myslíte, že to dopadne. Ponížejí mu na příslušném úřadu částku za fakturu, když lidé kolem něj platí třeba jen několik set tisíc? Ale kdepak. Vše důkladně přezkoumají a dlužnou částku, mu za všechny ty útrapy nešťastné lásky ještě zpětinásobí. 

Co si s tím nakonec a jak počne, jak se zachová a co bude dělat, to se dozvíte v knize. Stejně jako to, že se nemáte s ostatními porovnávat, že nikdy nevíte okolnosti všeho a že to, co se vám zdá jako jedeno z největších neštěstí života, vám ve skutečnosti ještě prospěje a život obohatí. Tak jaká by byla vaše částka? Jste si jisti, že by to bylo jen pár stovek tisíc. Nebo je vám jasné, že to musí být milióny. Možná, je všechno úplně jinak.

 

Žádné komentáře:

Okomentovat