středa 13. května 2015

Všechno běhá, co leták z Lidlu má aneb o čem se nemluví, když se mluví o běhání


Není příhodnější doby mluvit o běhání, než když všichni mluví o hokeji. Konečně.  Už jsem se bála, že tenhle trend přebije úplně všechno. Po vlně in-line bruslí a lavinovém rozmachu cyklistiky jsme byli převálcování dalším nejlepším sportem, běháním. 


Běhání má tu výhodu, že je levné, protože k němu v podstatě nic nepotřebujete a může ho provozovat takřka každý. Proto, jako první, ještě než většina lidí vyběhne ze vchodu svého bytu, musí si nejprve pořídit to správné vybavení. Především oblečení, protože každého, a nejsou to už jen ženy, zajímá - v čem jako budu běhat? Na to naši prodejci čekali. Funkční oblečení na nás útočí z každého letáku sportovního obchodu a nejen toho. Pravidelná fronta před sedmou ráno u Lidlu je toho důkazem. Pro ty o něco majetnější, co si potrpí na „kvalitu“ je tu ještě Tchibo.  A to byste nevěřili, že na facebooku pak existují skupiny, kde se tyhle věci handlují a píší se doporučení, kde ještě fialové tílko mají a kde už je jen žluté. 


Když už jste prošli první fází oblečení, musíte také vyřešit boty. Pokud si koupíte první běžecké boty, které vám sednou a líbí se vám, máte vyhráno. Hlavně o tom nechtějte vědět víc. Běžecké boty jsou věda. Žádné zvíře nemá tak rozdílné tlapy jako člověk chodidla. Pokud nemáte staré běžecké boty, které byste si vzali s sebou při koupi bot nových, jste v podstatě nahraní. Bez nich žádná analýza nebude. Domnívat se, že stačí jedny pořádné boty, za které vyplácnete majlant a máte na deset let vystaráno, je naivita největšího kalibru. Neb zátěž a opotřebovanost říkají – kup si nové, kup si nové, kup si nové!

Při prvním výběhu, kdy na konci ulice člověk sotva popadá dech, musíte vytrvat. Především si opakovat, že to děláte rádi, pro své zdraví, že vás to přece baví, hned od prvního kroku máte lepší náladu. Je to sport, pro který jste se narodili. Navíc když to zvládají ostatní, pro vás to musí být hračka. Rozhodně hned máte pocit, že jste na tom závislí a endorfiny z vás vyskakují každou kožní buňkou. Protože to přeci vůbec neděláte proto, abyste byli štíhlejší, krásnější a pevnější, ale pro tu radost, kterou vám to přináší. Nebudu nikomu mazat med kolem pusy. Rozhodně ty výrazy ve tváři na to nevypadají. Mnohdy vzbuzují lítost, soucit, strach, ale i porozumění, uznání a rychlou předvolbu na 155. 


Ne náhodou se objevuje pocit, že je něco špatně. A to je ta pravá chvíle si přečíst, co o tom napsali jiní. Zejména namakaní světoví běžci jsou tou správnou skupinou, ze které je potřeba si vzít poučení. Čím tlustší kniha, tím více důležitých informacích. Ano, stále ještě mluvíme o obyčejném běhání.  Pokud kniha zabere jen na chvíli, je třeba věnovat tomuto vědnímu oboru více času a trpělivosti. Skvělé jsou pro tuto příležitost chytré hodinky a náramky, za které vydáte další ohromnou sumu. Navíc pak můžete své úspěchy monitorovat a sdílet na sociálních sítích, kde na to všichni čekají a moc rádi si o tom každý den, zas a znovu, čtou.  A pokud pracujete v té správné firmě zaměřené na výkon, můžete mít to štěstí, že vám rozdají krokoměry a v rámci pracovních týmů budete soutěžit, kdo toho naběhá víc. Jejk. 

Na závěr chci všem popřát spoustu radostných a spokojených kilometrů, ať máte rádi to, co děláte. A já si půjdu zaplavat. 

Čím vy vyplavujete endorfiny?

1 komentář: